Książki obyczajowe (tantis) są wizerunkiem historycznym każdej epoki, w której czasie były tworzone. Pomimo że fabuła i bohaterowie to fikcja, jednak zdarzenia te i ludzie są osadzeni w danym realnym miejscu na Ziemi i w konkretnym czasie dziejów. Dlatego mogą by czytane przez wszystkich, od dziecka poprzez młodzież do dorosłości i złotej jesieni.
Kto czyta książki obyczajowe?
Społeczeństwo dzieli się na tych, którzy czytają książki i na tych, którzy w ogóle nie sięgają po literaturę. Ci, którzy zagłębiają się w treści zawarte w książkach, również dzielą się na kolejne grupy. Wyodrębnimy zatem czytelników, którzy czytają literaturę:
– faktu,
– science fiction,
– fabuły,
– poradnikową,
– autobiograficzną,
– biznesową i in.
Każdy zatem czytelnik zagłębia się w takiej literaturze, która mu odpowiada, która coś wnosi korzystnego do jego życia. Książki tzw. obyczajówki, czyli książki oparte na realnej fabule często otrzymują sztuczne miano literatury kobiecej i młodzieżowej, jakby dorosłych mężczyzn w ogóle ten dział literacki nie dotyczył.
Czy mężczyźni czytają powieści realistyczne tzw. obyczajowe?
Mężczyźni lubią czytać nie tylko książki pełne przemocy , aby otrzymać moc adrenaliny. Tak jak są widzowie płci męskiej na filmach fabularnych, tak i są mężczyźni czytający obyczajowe powieści. Poza tym wielu sądzi, że nazywanie książki z wątkiem fabularnym powieścią dla kobiet jest niezgodne z założeniem autora, piszącego swoją powieść realistyczną z wymyślonymi zdarzeniami i postaciami zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.
Wielu czytelników męskiej płci przyznaje się, że sięga po ten rodzaj literatury w takim samym stopniu jak po książki z krwawą akcją. Dzięki temu mogą pobudzić się do działania przy ostrej akcji np. w thrillerze, a w obyczajówce „podejrzeć, co robią sąsiedzi”. Być może więcej kobiet sięga po książkę, gdyż bardziej tego potrzebują niż samce alfa, ale to wcale nie musi być powieść, gdzie koniecznie wpleciony jest wątek miłosny, jak to wiele postronnych osób uważa.
Jak młodzież podchodzi do czytania książek?
Młodzi ludzie chętnie sięgają po książki, jeżeli nie zostali zniechęceni przymuszaniem do czytania lektur, gdy chodzili do szkoły. Wiele nastolatków przyznało się do faktu, że czytanie nudnych i mało zrozumianych lektur szkolnych, zwłaszcza tych w liceum, skutecznie odseparowało ich od zaglądania do księgarni i biblioteki.
Na szczęście jest także ta część młodzieży, która stała się typowymi molami książkowymi dzięki niektórym lekturom obyczajowym, podsuwanymi im do czytania w klasach młodszych (w podstawówce). Dzieci zaczytywały się w takich książkach jak „Ten obcy” Ireny Jurgielewiczowej, „Karolcia” Marii Kruger i „Kłamczucha” Małgorzaty Musierowicz. Swego czasu była także lekturą szkolną książka o Harrym Potterze.
Często czytanie u zniechęconej części młodzieży powraca do łask z chwilą pojawienia się ich potomka na świecie. Młodzi rodzice zaczynają zatem ponowną przygodę z książką. Jest ona bardzo przyjemna, gdyż są to pogodne czytanki, które czytają na głos swoim małym pociechom. Zazwyczaj mamusie czytają dzieciom książeczki, stąd ich późniejsze większe zainteresowanie książkami realistycznymi, ale to wcale nie musi być regułą.